četrtek, 27. oktober 2016

Pivo in burger ali Toddlers and Tiaras?




Obstajajo trije prazniki, ki se jih vsako leto resnično veselim. Prve so božično-novoletne počitnice, ki kar dišijo po brezdelju in resničnem hedonizmu. To je čas, ko lahko brez sramu uživaš v velikih količinah alkohola, se predajaš hrani in slaščicam ter brezskrbno skačeš od ene stojnice do druge, v iskanju popolnega kuhančka. Ki ga ni, ker je vse skupaj ena topla, sladka in razredčena voda, ampak ni mi mar, saj je to čas, ki se ga resnično in iskreno veselim. Sledijo maškare, ki nam ponujajo hiter skok v svet domišljije, pomanjkljivih outfitov, ki so kljub nizkim temperaturam vsaj za eno noč popolnoma sprejemljivi, in nam pustijo, da vsaj eno noč delamo neumnosti, za katere potem še nekaj dni krivimo velike količine alkohola in se pred prijatelji sklicujemo na dejstvo, da smo se preprosto preveč vživeli v svoj lik. Če si za maškare torej Amy Winehouse, je torej popolnoma dovoljeno večer končati z zverinskim bruhanjem nekje na avtocesti, na minus 10, v salonarjih oziroma salonarju in v ozki oblekici. Vse za umetnost. In potem je tu še Pivo in burger fest. Dva dneva pokušanja najljubših piv in burgerjev, brezskrbnega klepetanja s prijatelji in rahle omotice sredi belega dne, ki je tisti vikend povsem družbeno sprejemljiva. Ker si na PIVO in burger festu. Ker lahko cel dan piješ pivo. Ker so to tam počne. 

Moj prvi obisk Pivo in buger festa, dve leti nazaj, je bil točno takšna izkušnja, kot sem si jo predstavljala in moja pričakovanja so bila v celoti izpolnjena. Povsod mladi hipsterji, nekaj znanih obrazov slovenske estrade ter velike količine piva in zabave. Res je, da so bile vrste nekoliko predolge in sem svoj burger na koncu pojedla ob polnoči v Ajdi, ampak moj namen je bil dosežen. Bila sem sita, moje pivske brbončice so bile v prijetni ekstazi, druženje s prijatelji in okajenimi neznanci pa je bilo samo še pika na i. Ker pa se dober glas hitro širi, je bila moja izkušnja z naslednjim festom malce bolj neprijetna. Vrste so bile še daljše, pivo nas ni pogrelo dovolj za temperature tistega dne in večer se je končal v enem od okoliških lokalov, kar pa tudi ni bila takšna huda tragedija. Where there's beer, there's a way.

In zato sem poskusila znova. Resnično sem se veselila tudi letošnjega praznika dobrih piv in burgerjev in pristala na otroškem igrišču. Mlade hipsterje so zamenjale mlade družine, Pivo in burger fest pa bi komot preimenovali v Sok in sladoled fest. Samo, da ni bilo ne soka ne sladoleda. Bili pa so otroci. Povsod. In da ne bom spet izpadla kot child hater, ki poletja preživlja v child free hotelih, moj point je, da obstajata kraj in čas za vse. Če dogodek promovira alkohol, mislim, da to ni ravno pravšnja izbira za družinski izlet. In Pivo in burger fest po mojem mnenju ni kraj za dojenčke, vozičke in malčke, ki se zaletavajo vate in ti iz rok zbijajo težko pričakovano pivo. Prav tako pa obstajajo kraji, ki niso za ljudi, ki jim ne paše družba otrok. In takih krajev se potemtakem izogibaš. Jaz sem se recimo enkrat pred leti znašla v Čolnarni v Tivoliju in ugotovila, da to pač ni kraj zame, ampak za mlade družine, otroke, sok in sladoled. In to spoštujem. In svoje pivo preprosto spijem drugje. Včasih je bil tak kraj recimo Koseški bajer, ki je služil brezskrbnem lenarjenju na pomolu ob kakšnem pivu. Odkar so tam zgradili otroška igrala, me tja ne odnese več tako pogosto. Ker otrokom ne želim dajati slabega zgleda in promovirati javne konzumacije alkohola. Za spoštovanje gre. Samo povem. 
 
Dejstvo pa je, da se je meja med kraji za otroke in med kraji, ki za njih niso primerni precej zabrisala. Ravno zadnjič sem slišala zgodbo o mladi družini, ki se je znašla na stand-up komediji. Vsak, ki si je kak stand-up že ogledal dobro ve, da bo prej kot slej prišlo do kletvic, neprimernih tem, spolnih vsebin ter norčevanja iz vsega živega, ker na takem dogodku ni nič sveto, in tako je tudi prav. Zato tudi greš na stand-up. Ker pa se je na takem dogodku znašel otrok, so družini lepo povedali, da se bojo uporabljale besede, kot so pizda, kurac (naštel jih je še nekaj, v pričo otroka, to make a point) in družina je šla raje drugam. Predvidevam, da v Čolnarno. In podobno sem doživela tudi sama, ko sem bila zadnjič v kinu in gledala Dekle na vlaku, poleg mene pa sta sedela oče in sin, star nekih deset let. Že po prvih petih minutah je sledil zelo nazoren prizor seksa. In čez deset minut spet. Seks ob drevesu. Seks na postelji. Seks na hodniku. Se opravičujem za spoilerje. In potem še prizor nasilne smrti. Kri povsod. In popust za otroškega psihiatra ob priloženi vstopnici za ogled filma. Oče očitno ni vedel, za kakšen film gre, ubogi mulc pa si ga bo verjetno zapomnil do konca življenja.

Tudi naši starši so imeli svoje fore in nas verjetno peljali kam, kjer za nas ni bilo povsem primerno, vendar pa so se zadeve včasih odvijale veliko bolj sproščeno. Spomnim se vikendov v Mostecu, ki je bil takratna verzija Piva in burgerja, samo da so se zadeve počele ločeno in bolj diskretno. Naši starši so recimo na levi strani Mosteca pili pivo in jedli čevape, mi smo pa se igrali na igralih, ki so bila strateško postavljena na desni strani. Daleč od njih in njihovega piva. Ker smo se takrat lahko igrali sami in nismo potrebovali nenehnega nadzora, ker otroci nismo ves čas viseli ob svojih starših in ker so bili drugi časi. Časi Čukov in Simone Weiss. Časi brezskrbnih potepanj brez spremstva. Časi, ko nismo bili vsi tako napsihirani.

Ker se me loteva nostalgija, bom objavo počasi zaključila. In spila pivo. Ker sem ga tolikokrat omenila, da mislim, da je čas, da enega tudi spijem. Nova objava sledi čez dva tedna, ker so kmalu počitnice in ker so počitnice za to, da si malce odpočijemo in tudi kam odpotujemo. V iskanju kraja, ki je primeren samo za odrasle. Stay tuned. #samopovem  


Ni komentarjev:

Objavite komentar